18 maja, 2024

Jak dbać o prawidłową higienę snu?

pixabay.com/Wokandapix

Sen jest istotnym elementem naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Spędzamy jedną trzecią naszego życia śpiąc, więc ważne jest, aby upewnić się, że robimy to najlepiej jak potrafimy. Jednym ze sposobów na to jest zwrócenie uwagi na higienę snu, czyli rytuały i czynniki środowiskowe, które otaczają nasz sen.

Kilka podstawowych kroków może pomóc Ci ustanowić dobrą higienę snu:

-Kładź się do łóżka o tej samej porze każdego wieczoru. Twój organizm potrzebuje regularności, jeśli chodzi o sen; jeśli będziesz kłaść się do łóżka o różnych porach, twoje ciało spędzi więcej czasu w lżejszych fazach snu niż potrzebuje i nie będzie miało wystarczająco dużo czasu w głębszych fazach.

-Nie oglądaj telewizji ani nie korzystaj z urządzeń elektronicznych na godzinę przed snem. Jasne światło z tych urządzeń zakłóca naturalne rytmy okołodobowe Twojego mózgu i może sprawić, że nie będziesz mógł zasnąć przez wiele godzin.

-Upewnij się, że Twoja sypialnia jest ciemna, chłodna i cicha. Ciemność sygnalizuje Twojemu mózgowi, że nadszedł czas na sen; chłodne temperatury pomagają Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym, co zachęci Twoje ciało do wpadnięcia w wygodny rytm; cisza pomaga zamaskować wszelkie rozproszenia wokół Ciebie, dzięki czemu możesz skupić się na uzyskaniu wysokiej jakości odpoczynku.

-Zastanów się nad relaksującą rutyną przed snem.

Więcej o śnie z naukowego punktu widzenia przeczytasz na stronie brainboss.pl