12 lipca, 2024

Jak często się badać?

pixabay.com/voltamax

Ważne jest, by badać się pod kątem pewnych schorzeń, zarówno po to, by zachować zdrowie, jak i po to, by być zdrowym przykładem dla otoczenia. Jak często należy się badać? Co powinieneś sprawdzić? Gdzie powinieneś się udać? Dla różnych osób istnieją różne odpowiedzi, ale ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy kategorie badań:

Pierwsza kategoria to testy, które każdy powinien wykonywać regularnie. Dla wielu osób oznacza to raz w roku lub raz na dwa lata. Testy te obejmują badanie cholesterolu, badanie ciśnienia krwi, wymaz Pap (w celu zbadania raka szyjki macicy) i test na HIV.

Druga kategoria to testy, które jest szczególnie ważne, aby uzyskać, jeśli masz konkretne czynniki ryzyka. Na przykład, jeśli masz w rodzinie historię chorób serca lub cukrzycy, to jest szczególnie ważne, aby uzyskać regularne badania cholesterolu i ciśnienia krwi. Jeśli masz ponad 50 lat, to szczególnie ważne jest, abyś poddał się badaniom na osteoporozę.

Trzecia kategoria to badania, na które możesz się zdecydować oprócz tych z pierwszych dwóch kategorii, ponieważ mogą być istotne dla twojego życia i opieki zdrowotnej. Na przykład, jeśli jesteś zagrożona dziedzicznym rakiem piersi (np. jeśli kobiety w Twojej rodzinie już wcześniej chorowały na raka piersi).

Więcej informacji znajdziesz na stronie joysy.pl