19 września, 2024

Dlaczego warto karmić krowy sianokiszonką?

Źródło: pixabay.com / matthiasboeckel

Odpowiednie żywienie krów powinno przebiegać raczej poprzez „serwowanie” im kiszonego siana, aniżeli tego wysuszonego. Eksperci potwierdzają, że to właśnie sianokiszonka zawiera niezbędne wartości odżywcze, które pozytywnie wpływają na ich stan zdrowia. Pamiętaj jednak, że kiszonka z siana musi zostać wyprodukowana w odpowiedni sposób i właściwie przechowywana.

 

Jak działa sianokiszonka?

 

Okazuje się, że krowy karmione sianokiszonką dają więcej mleka, a biały napój jest znacznie lepszej jakości. To jeszcze nie wszystko, ponieważ żywienie krów kiszonką z siana w okresie jesienno-zimowych sprawia, że ich mięso jest smaczniejsze.

 

Jak zrobić sianokiszonkę?

 

Sianokiszonka z powodzeniem może zastąpić świeże pożywienie, jest stosowana szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Co ważne, zawiera dokładnie te same wartości odżywcze, co świeżo skoszona trawa. 

Aby jednak tak było, proces kiszenia siania należy przeprowadzić w sposób odpowiedni. Najlepiej w tym celu sprawdzają się specjalne folie do sianokiszonki, które przepuszczają tylko niewielką ilość powietrza i przyczyniają się do „pocenia się” siana i procesu jego fermentacji. 

Co więcej, folie do sianokiszonki sprawdzają się znakomicie również do transportowania kiszonej trawy z pola oraz jej zabezpieczenia przed deszczem czy zanieczyszczeniami. Sianokiszonka pakowana w folię sprawdza się również na etapie jej magazynowania, kiedy tego rodzaju żywność dla krów jest zabezpieczona nie tylko przed działaniem deszczu, ale także rozmnażania się grzybów czy pleśni.