12 lipca, 2024

Czym zajmuje się psi fryzjer?

Psi fryzjer to nowy zawód, cieszący się coraz większą popularnością. Duża ilość zwierząt domowych, w tym psów i kotów, wymaga stawienia czoła wymaganiom właścicieli czworonogów, którzy chcą, aby o wygląd ich ulubieńca dbał profesjonalny groomer. Czym dokładnie zajmuje się psi fryzjer?

Działalność psiego fryzjera

Jego angielska nazwa groomer wywodzi się od słowa groom, czyli szczotkowanie. Dlatego główną dziedziną działalności takiej osoby jest dbanie o futro zwierzęcia. Aby włosie wyglądało pięknie, psi fryzjer musi umieć wykonać także szereg innych zabiegów, w tym mycie, strzyżenie, czesanie, usuwanie martwej sierści oraz modelowanie. W swojej pracy wykorzystuje pomocne narzędzia i kosmetyki, przez co stan sierści zmienia się na lepsze.

Jednak aby praca psiego fryzjera nie poszła na marne, właściciel musi podawać swojemu ulubieńcowi urozmaicone posiłki, szczególnie zawierające surowe mięso, warzywa, owoce i oleje. Dobra karma wpływa pozytywnie nie tylko na sierść, ale także na uzębienie i pazury.

Cechy dobrego groomera

Cechy profesjonalnego psiego fryzjera nierozerwalnie łączą się z wymaganiami, jakie przed nim stoją. Najważniejsze w tej pracy jest dobre podejście do zwierząt. Groomer powinien je lubić i rozumieć ich zachowanie. Kolejną istotną cechą charakteru jest cierpliwość, ponieważ z usług korzystają także zwierzęta zaniedbane czy agresywne. Psi fryzjer powinien wykazywać się także wysokimi zdolnościami manualnymi, dokładnością i estetyką pracy. Właściciele najczęściej wymagają, aby zwierzę doskonale się prezentowało.