18 kwietnia, 2024

Co warto wiedzieć o lampach LED?

pixabay.com/AbigailGina

Lampy LED stają się coraz bardziej popularne w oświetlaniu wnętrz mieszkań i nie bez powodu. Energooszczędność i ogólna jakość tych żarówek sprawiają, że są one doskonałym wyborem dla każdego domu – zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie ich ekonomiczny charakter będzie szczególnie przydatny.

LED to skrót od “light emitting diode”, czyli rodzaju półprzewodnika, który emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Technologia ta jest znana od lat 60-tych, ale dopiero od niedawna diody LED są dostępne w powszechnym użyciu – dzięki niskiemu zużyciu energii (a co za tym idzie, niskiej emisji ciepła), szybko stają się one najlepszym wyborem dla oświetlenia mieszkaniowego.

Diody LED mają kilka zalet w porównaniu z innymi rodzajami źródeł światła: przede wszystkim są niezwykle trwałe i mogą działać od 10 do 20 lat. Tradycyjne żarówki wypalają się po około 1000 godzinach użytkowania, świetlówki działają od 8 do 18 miesięcy, a żarówki halogenowe od 6 do 12 miesięcy, w zależności od tego, jak często są używane. Nawiasem mówiąc, diody LED są również wolne od rtęci i nie zawierają niebezpiecznych materiałów, jak niektóre inne opcje oświetleniowe – co czyni je szczególnie doskonałym rozwiązaniem, jeśli masz dzieci lub zwierzęta biegające wokół!

Więcej informacji znajdziesz na stronie dladomatora.pl